تلفن دفتر: 02177093473
24 ساعته ، 7 روز هفته
تهران، خ ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی، کوچه رحمانی پلاک 12

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام

قبل از رسیدن فصل سرما و بارش باران و برف، افراد منزل خود را جهت مقاومت در برابر سرما و بارش ها آماده می کنند. از جمله کارهایی که در این زمان باید برای مقاومت منزل انجام داد، ایزوگام و قیرگونی است. برای عده زیادی از افراد انتخاب بین ایزوگام و قیرگونی کار سختی بوده و نمی دانند که کدامیک برای منزل آن ها مناسب تر است. به همین منظور در این جا ما شما را با قیرگونی و ایزوگام بهتر آشنا می کنیم تا بهتر بتوانید برای انتخاب هر کدام تصمیم گیری کنید. قبل از پرداختن به مقایسه بین قیرگونی و ایزوگام بهتر است به معرفی هر کدام بپردازیم و مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم.

تعریف قیرگونی

قیرگونی را می توان یک محصول ساخته شده از قیر و گونی معرفی کرد که با استفاده از شیوه سنتی ایزولاسیون جهت عایق قسمت های مختلف ساختمانی مانند سرویس بهداشتی، پشت بام خانه ها و ... استفاده می شود. قیر گونی شامل دو لایه قیر و گونی است. قیر یک ماده سیاه رنگ و خمیری شکل است که جهت عایقکاری برای رطوبت و ساختن آسفالت به کار برده می شود. گونی نیز نوعی پارچه ساخته شده از الیاف کنف است. از نکات مهمی که قبل از اجرای قیرگونی باید به آن توجه کرد این است که سطحی که قرار است روی آن قیرگونی قرار گیرد، باید کاملا تمیز و صاف باشد. همچنین قبل از اجرای قیرگونی باید لوله های بخاری و هواکش ها در محل مورد نظر خود نصب گردند. چون الیاف گونی به خوبی می توانند موجب مسطح شدن شوند، بنابراین در روش قیرگونی قیر نقش بسیار مهمی در تثبیت قیر و مسطح شدن دارد.

اجرای قیرگونی روی بام

پس از اینکه تمامی تأسیسات عبوری از کف و بام و همچنین شیب بندی و دورچینی پشت بام انجام شد باید برای اجرای قیرگونی اقدام کرد. برای این کار باید دقت شود که سطح کار خشک بوده و در شرایط بارندگی از اجرای قیرگونی خودداری کرد. برای قیرگونی روی پشت بام لازم است که شیب بندی پشت بام با روش درستی صورت گیرد. لایه های به کار برده شده برای قیرگونی پشت بام به شرایط جوی و نوع پوشش محافظی که روی آن قرار دارد، بستگی دارد. اگر می خواهید قیرگونی به شیوه ای درست انجام شود، لازم است از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده کنید. در اجرای قیرگونی پشت بام برای اینکه قیرگونی دوام بهتری داشته باشد، گاهی اوقات روی آن آسفالت نرم ریخته می شود و در آخر روی آن را موزاییک می کنند. به کار بردن این روش موحب می شود عمر قیرگونی افزایش پیدا کند، ولی با این روش بار سقف بسیار زیاد خواهد شد.

 انواع قیرگونی

قیرگونی به شیوه های مختلف تک لایه ای، دو لایه ای و سه لایه ای انجام می شود.
قیرگونی تک لایه ای: در این روش نخست یک لایه قیر بعد از آن گونی و سپس یک لایه دیگر قیر ریخته می شود.
قیرگونی دو لایه ای: در این روش یک لایه قیر ریخته می شود، روی این لایه گونی و سپس یک لایه قیر و بعد از آن گونی و در لایه آخر قیر ریخته می ریزند.
قیرگونی سه لایه ای: در این روش نیز طی سه مرحله لایه قیر و لایه گونی بعد از آن قیر و گونی و در لایه آخر قیر ریخته می شود.
مزیت های قیرگونی
قطعا استفاده از روش قیرگونی برای عایق بندی دارای مزایای مختلفی است که در اینجا برخی از مزایای مهم آن را بررسی می کنیم:
·      قیرگونی یک روش عایق بندی مناسب برای رطوبت است.
·      برای فضاهای کوچک یا جاهایی که دچار شکستگی زیاد شده اند می توان از قیرگونی استفاده کرد. مثل: آشپزخانه، حمام و پای ستون ها 
·      قیرگونی از ضخامت بسیار بالاتری نسبت به ایزوگام برخوردار است.
معایب قیرگونی
·      با وجود حرارت بالای قیر این روش خطرناک است.
·      نشست های احتمالی ساختمان ممگن است باعث پارگی ایزوگام شود.
·      قیر گونی دارای وزن بالا بوده و این وزن لازم است برای مقاومت سازه محاسبه گردد.
·      قیر گونی از قیمت بالایی برای نصب برخوردار است.
·      به مرور زمان پوسیده می شود.

تعریف ایزوگام

ایزوگام از ترکیب قیر و الیاف مصنوعی تولید می شود و یک پوشش بسیار مقاوم است. این پوشش به وسیله حرارت روی سطح بام چسبیده می شود تا از نفوذ رطوبت و آب به محیط زیرین خود جلوگیری کند. امروزه در اکثر ساختمان ها برای مرحله فوندانسیون از ایزولاسیون تک لایه رطوبتی استفاده می گردد. ایزوگام های موجود در بازار با در نظر گرفتن نوع محصول تک لایه و دو لایه هستند.
انواع ایزوگام
ایزوگام ها دارای انواع مختلقی چون ایزوگام پلمیری و ایزوگام دمیده هستند. مواد تشکیل دهنده در نوع ایزوگام پلیمری BPP شامل قیر خالص ۶۰ تا ۷۰ ، تیشو، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون، مواد APP درجه ۱ و ۲، پوشال گونی پلاستیکی، پلی آستر، پلاستیک پشت لایه ایزوگام و پودر تالک است. مواد تشکیل دهنده در ایزوگام دمیده BOF  شامل : قیر دمیده، پودر تالک، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پلی آستر، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون و تیشو است.
انواع لایه های ایزوگام
ایزوگام ها نیز مانند قیروگونی دارای لایه های مختلفی هستند. ایزوگام تک لایه که با پلی استر دوخته ساخته می شود، قابلیت انعطاف بالاتر و ظرافت بیشتری نسبت به نوع دو لایه دارد. ایزوگام دو لایه که در آن تیشو و پلی استر به کار رفته است، از ضخامت و استحکام بالاتری نسبت به نوع تک لایه برخوردار است.
مواد تشکیل دهنده لایه های مختلف ایزوگام
لایه هایی که ایزوگام را تشکیل می دهند عبارتند از:  لایهٔ پلی اتیلن، مواد افزودنی ویژه، پلی استر، بافت، فویل الومنیوم و لایه پلی اتیلن.
مزیت های ایزوگام
برخی از مزایای مهم ایزوگام عبارتند از:
·      عایق بسیار خوب برای رطوبت
·      وزن بسیار سبک
·      قیمت مقرون به صرفه و مناسب
·      نسبت به قیرگونی و آسفالت روش ایزوگام از تمیزی بیشتری برخوردار است.
·      ایزوگام های فویل دار عایق حرارتی بوده و نور خورشید را بازتاب می کنند.
·      در مقابل ترک ها مقاومت کششی بسیار خوبی دارد.
·      ایزوگام طول عمر بالایی دارد به طور میانگین ایزوگام تا ده سال عمر می کند.
·      روی بدنه شیروانی ها و دیوارها می توان ایزوگام را نصب کرد.
·      ایزوگام انعطاف پذیری بالایی دارد.
·      در مدت زمان کوتاهی قابل اجرا شدن است.
معایب ایزوگام
بدون شک ایزوگام نیز دارای معایبی است که در اینجا برخی از معایب مهم آن را بر می شماریم:
·      برای اینکه از نشتی ها جلوگیری شود یا برای اجرای درزها به تبحر و مهارت نیاز دارد.
·      در برخی از فصول سال به دلیل بارندگی ها و رطوبت نمی توان به اجرای ایزوگام پرداخت.
نکات مهم در اجرای ایزوگام
·       برای اجرای ایزوگام لازم است از ایزوگام هایی که دارای استاندارد انطباق یافته با شرایط اقایمی محیط هستند استفاده کرد.
·       برای مناطق گرمسیری بهتر است از ایزوگام های فویل دار استفاده شود تا با انعکاس نور از گرم شدن ایزوگام و فضای خانه جلوگیری شود.
·       پیش از اجرای ایزوگام بهتر است سطح را کاملا خشک و تمیز کرده تا ایزوگام به خوبی روی سطح چسبیده شود.
·       همپوشانی لایه های ایزوگام به میزان ۱۰ سانتی متر نیاز است.
·       برای اینکه لایه های ایزوگام به هم نچسبند بهتر است رول ها را ایستاده دپو کنید.‌
·      وزن توپ ایزوگامی که استفاده می شود، نباید زیر ۳۹ کیلوگرم باشد.
ویژگی های ایزوگام مرغوب
بسیاری از مردم هنوز تصور خوبی نسبت به ایزوگام ندارد. علت این امر ممکن است به خاطر ایزوگام های نامرغوبی باشد که برای عایق کاری به کار گرفته می شود. استفاده از ایزوگام مرغوب و با کیفیت کمک می کند تا این مشکل حل شود. اگر در ساختمانی ایزوگام نامرغوب به کار گرفته شود، چون ایزوگام باید روی سنگ و موزاییک نصب شود ناچارا باید دوباره ایزوگام کرد. پس باید کف برداشته شده و این کار باعث می شود تا هزینه های زیادی را صرف کرد.
یک ایزوگام مرغوب دارای ویژگی های مختلفی است. از جمله اینکه قیمت آن گران تر خواهد بود. اما این به آن معنا نسبت که هر ایزوگام گران قیمتی لزوما مرغوب است. ایزوگام های مرغوب از نصب سخت تری نسبت به نوع نامرغوب برخوردار هستند. در ساخت ایزوگام مرغوب از قیر معدنی و قیر دمیده استفاده نمی شود. چون این مواد کارایی ندارند و فقط باعث افزایش ضخامت ایزوگام می شوند. نمی توان گفت که ایزوگام های مرغوب همیشه ضخیم هستند، بلکه برخی از ایزوگام های مرغوب در جهان وجود دارد که ضخامت آن ها کمتر از ۴ میلیمتر است.
فرق بین قیرگونی و ایزوگام
در مقایسه بین قیرگونی و ایزوگام باید گفت:
·      ایزوگام دارای وزن سبک تری بوده و روندگی آن کم است.
·      ایزوگام هنگامی کارآمد است که در آن از جنس مرغوب، و مجری با تجربه استفاده شده باشد.
·      پس از گذشت زمان و نشت رطوبت لایه گونی که در قیرگونی است پوسیده خواهد شد، ولی در ایزوگام باکیفیت این چنین نیست.
·      برای اجرای ایزوگام محیط کمتر کثیف شده و اجرا ساده و راحت است.
·      نصب ایزوگام با کمک خمیر پرایمر و مشعل به سادگی انجام می شود. اما در قیرگونی مشکلات زیادی برای نصب وجود دارد و روشی تمیز برای عایق کاری نیست.
·      ایزوگام نسبت به حلال های نفتی مقاوم تر بوده اما قیر نسبت به خیلی از این حلال ها واکنش نشان می دهد.
·      قیر به دلیل دانیسته بالا وزن بیشتری نسبت به ایزوگام دارد.
·      برندهای مختلفی برای محصولات ایزوگام وجود دارد. اما برای قیرگونی هیچ برند خاصی وجود ندارد.
قیر گونی یا ایزوگام
با توجه به معایب و مزایای مختلفی که برای قیرگونی و ایزوگام ذکر شد، انتخاب بین قیرگونی و ایزوگام را می توانید طبق معیارهای ذهنی و اقیلم محل سکونتان انجام دهید تا سقف خود را در برابر باران و برف عایق کنید. ایزوگام از وزن سبک تر و استحکام بیشتری نسبت به قیرگونی برخودار است. نصب قیرگونی مسلتزم مراحل سخت تر و هزینه برتری نسبت به ایزوگام خواهد بود. از محصولات ایزوگام برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که جهت ضمانت محصول خود مجبور به بالا بردن کیفیت هستند. اما هیچ برندی که از قیرگونی پشتیبانی کند در بازار وجود ندارد. بنابراین شاید بتوان گفت که ایزوگام از عملکرد و مزیت های بیشتری نسبت به قیرگونی برخودار است. اما باید توجه کرد که این مقایسه زمانی به نفع ایزوگام تمام می شود که از ایزوگام های باکیفیت و مرغوب استفاده شود.
​​​​​​​